Принцеси за пример
В случай че се чудите какви са искали да станат, като пораснат, съвременните принцеси, отговорът е: модни икони.
Кристина Симидчийска 31 May 2012
Шарлот Казираги Принцесата на Монако Шарлот Казираги е наследила усещането си за стил от своята баба – холивудската звезда Грейс Кели. Неслучайно тя е избрана за новото лице на Gucci, а креативният директор на марката Фрида Джанини създаде специална колекция за езда, посветена на красавицата от династията Грималди
В случай че се чудите какви са искали да станат, като пораснат, съвременните принцеси, отговорът не е никак труден: модни икони. Пътят им вече е проправен от стъпките на Грейс Кели и принцеса Даяна, а имената им стават все повече: Кейт, Шарлот, Виктория, Летисия, Шарлийн...
Всяка епоха си има своята героиня: през различните години момичетата искат да приличат ту на кинозвезди, ту на модели или певици. През последните сезони мечтата им се оформи под понятието it-girls – жителки на метрополиси в различни краища на света, които благодарение на оригиналния си личен стил и вкус, умението да се обличат и да следват горещите тенденции се превърнаха в модни икони за потребителите на интернет.
А да си модна икона с благородна кръв всъщност дори е още по-лесно. Е, вярно - особеният дворцов етикет не позволява на всяка принцеса да си избере каквото иска от дизайнерските творения, пристигащи с комплименти в кралския двор. Правилата поначало са семпли: елегантност, женственост и простота. Без излишен разкош, ярки цветове или откровено подчертани форми. Някои принцеси ги следват стриктно, други ги нарушават от инат – и с тъжен за имиджа им резултат. Но по-интересни са третите, които умело балансират на границата между семейните канони и традиции и въображението на дизайнерите сезон след сезон.
Така например знаете ли коя е Елизабет фон Турн-и-Таксис? Спокойно, ще ви подскажем: 30-годишната наследница на австрийския княжески род работи като редактор в електронното издание на американския Vogue, има собствена колонка, посветена на светския живот, позира за фотосесии на авангардни модни списания и е една от последните музи на дизайнера Джанбатиста Вали.
А какво да кажем за новата херцогиня на Кеймбридж? Ще го каже дизайнерът Алберта Ферети: „Сватбата на Кейт Мидълтън привлече всеобщото внимание към аристокрацията. Подсказа, че образците за подражание вече трябва да се търсят не в нощните клубове на Лондон и Париж, а зад оградите на дворците. Вродената скромност и отлично образование на дамите там не им позволява да се излагат на показ, но това не значи, че те не се интересуват от мода.“ Модният критик и куратор Дайан Перне допълва: „Всъщност именно Кейт узакони Сара Бъртън като достойна наследничка на Алекзандър Маккуин, след като в пълна тайна й поръча сватбената си рокля.“
Последния щрих добави принцесата на Монако Шарлот Казираги, която покрай професионалните си занимания с конен спорт намери време да позира за корицата на френския Vogue (по примера на майка си и баба си), стана аристократката с най-грандиозен рекламен договор в света на модата и разработва линия аксесоари за езда по нареждане на Gucci.
А младите английски принцеси – 21-годишната Евгения (студентка по английска литература) и 23-годишната Беатрис (завършила английска история), дотолкова обичат да експериментират със стила си, особено на традиционните британски партита като конни надбягвания, поло турнири и тържествени сватби, че модните експерти спокойно могат да залагат какво ли ще е следващото творение за главите им от майсторите шапкари начело с Филип Трейси.
Според някои модни историци, за да се превърне една жена в модна икона, е необходима комбинация на четири неща: популярност, стройна фигура, богатство и чужда националност – в смисъл, че библейското твърдение „никой не е пророк в родината си“ успешно работи и в света на модата. А според нас очевидно предстои да наблюдаваме написването на нова приказка в историята на модата. И в нея за демокрация просто не остава място...